Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD1K69
RNMF14FTD1K69 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD1K69
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD1K69.pdf
Availability of RNMF14FTD1K69
QUANTITY
RNMF14FTD1K69 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD1K69
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD1K69
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)