Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD24K3
RNMF14FTD24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD24K3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD24K3.pdf
Availability of RNMF14FTD24K3
QUANTITY
RNMF14FTD24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD24K3
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD24K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD24K3
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD24K3 Details Description
Related parts for RNMF14FTD24K3
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SIP datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LVPECL/LVDS REPEAT/XLATR 8SON datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2WIRE 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/03/270 SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf