Vicor Corporation V24C15E100B2
V24C15E100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15E100B2.pdf
Availability of V24C15E100B2
QUANTITY
V24C15E100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E100B2
Internal Part NumberEIS-V24C15E100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E100B2
Related LinksV24C15, V24C15E100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E100B2 Details Description
Related parts for V24C15E100B2
FIXED IND 120NH 971MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 120mA 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON MINI BAY datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.27K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf