ITT Cannon, LLC KPSE00P12-10P
KPSE00P12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE00P12-10P
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE00P12-10P.pdf
Availability of KPSE00P12-10P
QUANTITY
KPSE00P12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE00P12-10P
Internal Part NumberEIS-KPSE00P12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE00P12-10P
Related LinksKPSE00, KPSE00P12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE00P12-10P Details Description
Related parts for KPSE00P12-10P
RES SMD 34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RF-DETECT CTRLR/RF DET 8-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC CLOCK AMD GRAPHICS 10TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DUMMY RECPT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
INSRT FEMALE 3+2POS+1GND PUSH-IN datasheet.pdf