Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD57K6
RNMF14FTD57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD57K6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD57K6.pdf
Availability of RNMF14FTD57K6
QUANTITY
RNMF14FTD57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD57K6
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD57K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD57K6
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD57K6 Details Description
Related parts for RNMF14FTD57K6
IC REG BOOST 5V 2A 8DIP datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SSO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 30NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf