Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD590R
RNMF14FTD590R picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD590R
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD590R.pdf
Availability of RNMF14FTD590R
QUANTITY
RNMF14FTD590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD590R
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD590R
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD590R Details Description
Related parts for RNMF14FTD590R
JUMPER-H1502TR/A3048B/H1502TR 4" datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCKING 1.38" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M20 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 6MM2 datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V 250 kSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf