Vishay/Dale RNR50H1000BRB14
RNR50H1000BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1000BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1000BRB14.pdf
Availability of RNR50H1000BRB14
QUANTITY
RNR50H1000BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1000BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1000BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1000BRB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1000BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1000BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H1000BRB14
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf