Vishay/Dale RNR50H1001BMRSL
RNR50H1001BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1001BMRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1001BMRSL.pdf
Availability of RNR50H1001BMRSL
QUANTITY
RNR50H1001BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1001BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1001BMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1001BMRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1001BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1001BMRSL Details Description
Related parts for RNR50H1001BMRSL
IC DECODER/DEMUX ULP 1:2 SC70-6 datasheet.pdf
CONN T-BRANCH M-M PLUS KEYED datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 27 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL END STR 4POS MALE 12M datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 1NC/1NO datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS STR .100" GOLD datasheet.pdf