Vishay/Dale RNR50H1001BRRSL
RNR50H1001BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1001BRRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1001BRRSL.pdf
Availability of RNR50H1001BRRSL
QUANTITY
RNR50H1001BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1001BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1001BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1001BRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1001BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1001BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1001BRRSL
BUZZ PIEZO CIRC 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
LED 1" FLAT RED PMI 24V C1D2 datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
INTERBUS-ST ANALOG INPUT MODULE datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-X2DFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf