Rohm Semiconductor ESR18EZPJ510
ESR18EZPJ510 picture photo
Mfg. Part Number
ESR18EZPJ510
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ESR18EZPJ510.pdf
Availability of ESR18EZPJ510
QUANTITY
ESR18EZPJ510 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR18EZPJ510
Internal Part NumberEIS-ESR18EZPJ510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR18EZPJ510
Related LinksESR18E, ESR18EZPJ510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR18EZPJ510 Details Description
Related parts for ESR18EZPJ510
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 220POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf