Vishay/Dale RNR50H1002FSBSL
RNR50H1002FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1002FSBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1002FSBSL.pdf
Availability of RNR50H1002FSBSL
QUANTITY
RNR50H1002FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1002FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1002FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1002FSBSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1002FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1002FSBSL Details Description
Related parts for RNR50H1002FSBSL
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 35NS 32SOP datasheet.pdf
CORELINK SPLICE MULTIMODE 12PK datasheet.pdf
REED SENSOR 15-30AT J-LEAD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf