Vishay/Dale RNR50H10R0FRB14
RNR50H10R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H10R0FRB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H10R0FRB14.pdf
Availability of RNR50H10R0FRB14
QUANTITY
RNR50H10R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H10R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H10R0FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H10R0FRB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H10R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H10R0FRB14 Details Description
Related parts for RNR50H10R0FRB14
FIXED IND 3.9UH 200MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM RECESSED RED datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO OSP JACK datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST 4.75V 3.8A datasheet.pdf