Vishay/Dale RNR50H1402BRRSL
RNR50H1402BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1402BRRSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1402BRRSL.pdf
Availability of RNR50H1402BRRSL
QUANTITY
RNR50H1402BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1402BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H1402BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1402BRRSL
Related LinksRNR50H1, RNR50H1402BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1402BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H1402BRRSL
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 0.499 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLK/BLK BOOT 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 28K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf