Vishay/Dale RNR50H20R0FSB14
RNR50H20R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H20R0FSB14
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H20R0FSB14.pdf
Availability of RNR50H20R0FSB14
QUANTITY
RNR50H20R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H20R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H20R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H20R0FSB14
Related LinksRNR50H2, RNR50H20R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H20R0FSB14 Details Description
Related parts for RNR50H20R0FSB14
CONN RCPT 22POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS EXT ACT SMD 24V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/09/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
PAC-UNIV-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 200MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf