Vishay/Dale RNR50H3742BSB14
RNR50H3742BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3742BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3742BSB14.pdf
Availability of RNR50H3742BSB14
QUANTITY
RNR50H3742BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3742BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H3742BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3742BSB14
Related LinksRNR50H3, RNR50H3742BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3742BSB14 Details Description
Related parts for RNR50H3742BSB14
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
THERMISTOR 68K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.6V ODRN 4SOP datasheet.pdf
FITTING INSIDE CORNER OFWHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 19POS GOLD SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HDR ME 30 POS 1RF W/F datasheet.pdf