Vishay/Dale RNR50H3971BRRSL
RNR50H3971BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3971BRRSL
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3971BRRSL.pdf
Availability of RNR50H3971BRRSL
QUANTITY
RNR50H3971BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3971BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H3971BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3971BRRSL
Related LinksRNR50H3, RNR50H3971BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3971BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H3971BRRSL
VARISTOR 459V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 3-3.6V 5.0V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf