Vishay/Dale RNR50H4991BRBSL
RNR50H4991BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4991BRBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4991BRBSL.pdf
Availability of RNR50H4991BRBSL
QUANTITY
RNR50H4991BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4991BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H4991BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4991BRBSL
Related LinksRNR50H4, RNR50H4991BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4991BRBSL Details Description
Related parts for RNR50H4991BRBSL
CONTACT CSL1.6R 18-16 I 2.5 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 10B 16TQFN datasheet.pdf
IC CBL TERMINATION NETWRK 24SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CASTERS SWIVEL 4" W/ BREAKS datasheet.pdf
THERMOCOUPLE datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.7A SOT23 datasheet.pdf
STRIPPERTERM. datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf