Vishay/Dale RNR50H7500FRB14
RNR50H7500FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H7500FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H7500FRB14.pdf
Availability of RNR50H7500FRB14
QUANTITY
RNR50H7500FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H7500FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H7500FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H7500FRB14
Related LinksRNR50H7, RNR50H7500FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H7500FRB14 Details Description
Related parts for RNR50H7500FRB14
RECTIFIER BRIDGE 600V 25A D-63 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
15M CAKA HIGH FLEXPWR CABLE-EU datasheet.pdf
RES 191 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.486MHZ CMOS SMD datasheet.pdf