Vishay/Dale RNR50H8661FRBSL
RNR50H8661FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H8661FRBSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H8661FRBSL.pdf
Availability of RNR50H8661FRBSL
QUANTITY
RNR50H8661FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H8661FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H8661FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H8661FRBSL
Related LinksRNR50H8, RNR50H8661FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H8661FRBSL Details Description
Related parts for RNR50H8661FRBSL
BATTERY PACK NICAD 7.2V 500MAH datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 29 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS 500PSIS 4-20MA datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf