Vishay/Dale RNR50H8661FRRSL
RNR50H8661FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H8661FRRSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H8661FRRSL.pdf
Availability of RNR50H8661FRRSL
QUANTITY
RNR50H8661FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H8661FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H8661FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H8661FRRSL
Related LinksRNR50H8, RNR50H8661FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H8661FRRSL Details Description
Related parts for RNR50H8661FRRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 63MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONN FME JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A DO214AC datasheet.pdf