Vishay/Dale RNR50J1001BSB14
RNR50J1001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1001BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1001BSB14.pdf
Availability of RNR50J1001BSB14
QUANTITY
RNR50J1001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J1001BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1001BSB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J1001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1001BSB14 Details Description
Related parts for RNR50J1001BSB14
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.5A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 49A DO203 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf