Vishay/Dale RNR50J1001FSB14
RNR50J1001FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1001FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1001FSB14.pdf
Availability of RNR50J1001FSB14
QUANTITY
RNR50J1001FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1001FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J1001FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1001FSB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J1001FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1001FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J1001FSB14
RECT BRIDGE GPP 100V 1.5A KBP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO204AR datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 62 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf