Vishay/Dale RNR50J1402FRB14
RNR50J1402FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1402FRB14
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1402FRB14.pdf
Availability of RNR50J1402FRB14
QUANTITY
RNR50J1402FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1402FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J1402FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1402FRB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J1402FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1402FRB14 Details Description
Related parts for RNR50J1402FRB14
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 10K 64P 14TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 3.1 OHM datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf