Vishay/Dale RNR50J2371FSRSL
RNR50J2371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2371FSRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2371FSRSL.pdf
Availability of RNR50J2371FSRSL
QUANTITY
RNR50J2371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J2371FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2371FSRSL
Related LinksRNR50J2, RNR50J2371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2371FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J2371FSRSL
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
Crystal 12.1870MHz Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 32V datasheet.pdf
IC CTLR PWM CURRENT MODE 8-SOP datasheet.pdf
CONN SOCKET CROWN EDGE 30POS GLD datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf