Vishay/Dale RNR50J4751FSRSL
RNR50J4751FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J4751FSRSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J4751FSRSL.pdf
Availability of RNR50J4751FSRSL
QUANTITY
RNR50J4751FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J4751FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J4751FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J4751FSRSL
Related LinksRNR50J4, RNR50J4751FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J4751FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J4751FSRSL
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 900VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 12-DFN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 5.1929K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 160W datasheet.pdf