Vishay/Dale RNR50J51R1FSRSL
RNR50J51R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J51R1FSRSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J51R1FSRSL.pdf
Availability of RNR50J51R1FSRSL
QUANTITY
RNR50J51R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J51R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J51R1FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J51R1FSRSL
Related LinksRNR50J5, RNR50J51R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J51R1FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J51R1FSRSL
IC REG LDO 8V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
SMD GRABBER TEST CLIP 10PC BROWN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 120V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 200NS 28DIP datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X24 TRANSFL datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf