Vishay/Dale RNR50J6811FRRE6
RNR50J6811FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J6811FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J6811FRRE6.pdf
Availability of RNR50J6811FRRE6
QUANTITY
RNR50J6811FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J6811FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50J6811FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J6811FRRE6
Related LinksRNR50J6, RNR50J6811FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J6811FRRE6 Details Description
Related parts for RNR50J6811FRRE6
RELAY SSR 5A 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 150MA 10DFN datasheet.pdf
WRENCH PIPE 1.5" 12.60" datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION 2A 8.2V 12-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf