Vishay/Dale RNR50J6981FRB14
RNR50J6981FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J6981FRB14
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J6981FRB14.pdf
Availability of RNR50J6981FRB14
QUANTITY
RNR50J6981FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J6981FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J6981FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J6981FRB14
Related LinksRNR50J6, RNR50J6981FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J6981FRB14 Details Description
Related parts for RNR50J6981FRB14
CONN HEADER LOPRO STR .100 14POS datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PWR JACK PC 2MM SEALED datasheet.pdf
SOFT POUCH FOR 270 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
POWER SUPPLY 20W MEDICAL 9V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18V 108W datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 2 POSN datasheet.pdf