Taiyo Yuden MDKK2020T1R0MM
MDKK2020T1R0MM picture photo
Mfg. Part Number
MDKK2020T1R0MM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.7A 85 MOHM SMD
Datasheet Download
MDKK2020T1R0MM.pdf
Availability of MDKK2020T1R0MM
QUANTITY
MDKK2020T1R0MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MDKK2020T1R0MM
Internal Part NumberEIS-MDKK2020T1R0MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation2.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDKK2020T1R0MM
Related LinksMDKK202, MDKK2020T1R0MM Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MDKK2020T1R0MM Details Description
Related parts for MDKK2020T1R0MM
DIODE ZENER 7.5V 1W DO41 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
5P IMPACT MEZZANINE 16 COL GUIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf