TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F21-11PB
DJT14F21-11PB picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F21-11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14F21-11PB.pdf
Availability of DJT14F21-11PB
QUANTITY
DJT14F21-11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F21-11PB
Internal Part NumberEIS-DJT14F21-11PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F21-11PB
Related LinksDJT14F, DJT14F21-11PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F21-11PB Details Description
Related parts for DJT14F21-11PB
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 12A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
PANEL SIDE 49X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf