Vishay/Dale RNR55H1001FSRSL
RNR55H1001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1001FSRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1001FSRSL.pdf
Availability of RNR55H1001FSRSL
QUANTITY
RNR55H1001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1001FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1001FSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1001FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1001FSRSL
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf