Vishay/Dale RNR55H1072FRRSL
RNR55H1072FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1072FRRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1072FRRSL.pdf
Availability of RNR55H1072FRRSL
QUANTITY
RNR55H1072FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1072FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1072FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1072FRRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1072FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1072FRRSL Details Description
Related parts for RNR55H1072FRRSL
BUMPER ROUND 0.5" DIA BLACK datasheet.pdf
IC MANAGER USB PWR HI-EFF 38QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
T3008, 2N/C, FLAT ACTUATOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 45V TO-263AB datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf