Vishay/Dale RNR55H10R0FSB14
RNR55H10R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H10R0FSB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H10R0FSB14.pdf
Availability of RNR55H10R0FSB14
QUANTITY
RNR55H10R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H10R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H10R0FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H10R0FSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H10R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H10R0FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H10R0FSB14
FIXED IND 27NH 300MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC MELF datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 16-SOIC datasheet.pdf
AC 9C 6#12 3#8 SKT RECP BOX datasheet.pdf
10 MHz, 20 V/レs, G = 1, 10, 100, 1000 i CMOS㈢ Programmable Gain Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf