Vishay/Dale RNR55H1370FSB14
RNR55H1370FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1370FSB14
Brief Description
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1370FSB14.pdf
Availability of RNR55H1370FSB14
QUANTITY
RNR55H1370FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1370FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1370FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1370FSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1370FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1370FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1370FSB14
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.5A 125VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
F39-TC5P02 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf