Vishay/Dale RNR55H1582BSRSL
RNR55H1582BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1582BSRSL
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1582BSRSL.pdf
Availability of RNR55H1582BSRSL
QUANTITY
RNR55H1582BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1582BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1582BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1582BSRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1582BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1582BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H1582BSRSL
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 32-TQFP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 30VDC C-ROL PLNGR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 6POS T/H datasheet.pdf