Vishay/Dale RNR55H1873DSB14
RNR55H1873DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1873DSB14
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1873DSB14.pdf
Availability of RNR55H1873DSB14
QUANTITY
RNR55H1873DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1873DSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1873DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1873DSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1873DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1873DSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1873DSB14
RFID ANT 40X30MM FOR IDISC-M02 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 3W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf