Vishay/Dale RNR55H1962FSBSL
RNR55H1962FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1962FSBSL
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1962FSBSL.pdf
Availability of RNR55H1962FSBSL
QUANTITY
RNR55H1962FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1962FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1962FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1962FSBSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1962FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1962FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H1962FSBSL
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36"X36" datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf