Vishay/Dale RNR55H2002BPRE6
RNR55H2002BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2002BPRE6
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2002BPRE6.pdf
Availability of RNR55H2002BPRE6
QUANTITY
RNR55H2002BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2002BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2002BPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2002BPRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2002BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2002BPRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2002BPRE6
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 3.11 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf