Vishay/Dale RNR55H2491FMB14
RNR55H2491FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2491FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2491FMB14.pdf
Availability of RNR55H2491FMB14
QUANTITY
RNR55H2491FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2491FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2491FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2491FMB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2491FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2491FMB14 Details Description
Related parts for RNR55H2491FMB14
TRANS NPN DARL 30V 1.2A SOT-23 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 518MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MODULE 9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf