Vishay/Dale RNR55H2611FSBSL
RNR55H2611FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2611FSBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2611FSBSL.pdf
Availability of RNR55H2611FSBSL
QUANTITY
RNR55H2611FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2611FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2611FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2611FSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2611FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2611FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2611FSBSL
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" .125"L datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 48"X30 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf