Vishay/Dale RNR55H2711BSRE6
RNR55H2711BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2711BSRE6
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2711BSRE6.pdf
Availability of RNR55H2711BSRE6
QUANTITY
RNR55H2711BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2711BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2711BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2711BSRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2711BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2711BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2711BSRE6
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 420KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLACK 12"L X 12"W datasheet.pdf
EVAL KIT MAX5825 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 548.673 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SRAM 256K LP 32X8 28-SOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
120MHZ HV DIFF PROBE datasheet.pdf