Vishay/Dale RNR55H2743FSRE6
RNR55H2743FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2743FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2743FSRE6.pdf
Availability of RNR55H2743FSRE6
QUANTITY
RNR55H2743FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2743FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2743FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2743FSRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2743FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2743FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2743FSRE6
IC MPU I.MXL 200MHZ 225MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 991 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf