Vishay/Dale RNR55H2801BSR36
RNR55H2801BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2801BSR36
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2801BSR36.pdf
Availability of RNR55H2801BSR36
QUANTITY
RNR55H2801BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2801BSR36
Internal Part NumberEIS-RNR55H2801BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2801BSR36
Related LinksRNR55H2, RNR55H2801BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2801BSR36 Details Description
Related parts for RNR55H2801BSR36
CONN HEADER 34POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 550MA 12V RAD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.4V 5TSOP datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 375K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE DBL HEAD NAT 14.6 50LB datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 8CH 100BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf