Vishay/Dale RNR55H2871FRRE6
RNR55H2871FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2871FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2871FRRE6.pdf
Availability of RNR55H2871FRRE6
QUANTITY
RNR55H2871FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2871FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H2871FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2871FRRE6
Related LinksRNR55H2, RNR55H2871FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2871FRRE6 Details Description
Related parts for RNR55H2871FRRE6
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
IC ADC 2CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
OSC XO 9.83MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL PROX SW SPT01-335DEE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
KIT DEV CDMA 1XRTT VERIZON datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf