Vishay/Dale RNR55H2873BSRSL
RNR55H2873BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2873BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2873BSRSL.pdf
Availability of RNR55H2873BSRSL
QUANTITY
RNR55H2873BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2873BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2873BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2873BSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2873BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2873BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2873BSRSL
TVS DIODE 24VWM DO5 datasheet.pdf
CONN HEADER 19PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR SHORT S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.4A TO-220FP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf