Vishay/Dale RNR55H3011FPRSL
RNR55H3011FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3011FPRSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3011FPRSL.pdf
Availability of RNR55H3011FPRSL
QUANTITY
RNR55H3011FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3011FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3011FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3011FPRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3011FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3011FPRSL Details Description
Related parts for RNR55H3011FPRSL
IC OPAMP GP 45MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 850MA 620 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
IC PCI SW 10LANE 4PORT 324BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf