Vishay/Dale RNR55H3092BSRE6
RNR55H3092BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3092BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3092BSRE6.pdf
Availability of RNR55H3092BSRE6
QUANTITY
RNR55H3092BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3092BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H3092BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3092BSRE6
Related LinksRNR55H3, RNR55H3092BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3092BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H3092BSRE6
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 32VQFN datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 9CH 28VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 44 POS datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AB datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf