Vishay/Dale RNR55H3161FSB14
RNR55H3161FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3161FSB14
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3161FSB14.pdf
Availability of RNR55H3161FSB14
QUANTITY
RNR55H3161FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3161FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3161FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3161FSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3161FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3161FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3161FSB14
CONN RECEPT 6POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 230MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
8-PIN SOCKET datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI D RIBBON 50 CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 9.8A LFPAK56 datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-INSTALLE datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf