Vishay/Dale RNR55H3162BRB14
RNR55H3162BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3162BRB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3162BRB14.pdf
Availability of RNR55H3162BRB14
QUANTITY
RNR55H3162BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3162BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3162BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3162BRB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3162BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3162BRB14 Details Description
Related parts for RNR55H3162BRB14
DIODE MODULE 30V 110A TO244AB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF .53" 3/8"DIA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
FEED CAM SPRING 415720 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf