Vishay/Dale RNR55H3241BSRSL
RNR55H3241BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3241BSRSL
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3241BSRSL.pdf
Availability of RNR55H3241BSRSL
QUANTITY
RNR55H3241BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3241BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3241BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3241BSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3241BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3241BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3241BSRSL
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 10LFCSP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 15MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
OSC XO 30.72MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf